VILLE VALO & AGENTS -YHTYEEN KIERTUE ALKAA MAALISKUUSSA 2019

Yhtyeen ensimmäinen esiintyminen nähdään Emma Gaalassa 2.2.2019

Odotettu Rauli ”Badding” Somerjoen lauluihin pohjautuva levy Ville Valo & Agents julkaistaan 15.2.2019, jonka jälkeen yhtye lähtee tien päälle maaliskuussa. Odotettavissa on ennen kuulemattomia tulkintoja Badding-klassikoista, kuten Tähdet tähdet, Paratiisi ja Ikkunaprinsessa sekä tietysti tuorein single Orpolapsi kiurun.

”Tuleva Ville Valo & Agents -kiertue on jo aika mones rundi meidän bändille. Metsäradiossa ollaan oltu vuodesta -79. Itse lähdin baanalle -74, seitsemäntoistavuotiaana, eli tuleva keikkakesä on mulle neljäskymmenesviides. Keikkamestat ja tienvarsinäkymät alkavat olla tuttuja, mutta nyt on ilmassa uudenlaista jännitystä kun solistina on itse Musta Prinssi, Ville Valo”, kitaralegenda Esa Pulliainen summaa.

Ville Valo ja Agents -yhtye keikkailee ensi vuonna ensimmäistä ja viimeistä kertaa projektin päättyessä kesän jälkeen. Tuleva kiertue tarjoaakin ainutlaatuisen mahdollisuuden päästä kuulemaan heitä livenä.

“On ilo ja kunnia palvella Kapteeni Pulliaista ja hänen miehistöään tällä ainutkertaisella Baddingin tahdittamalla tutkimusmatkalla läpi korpimaiden kotoisten kohti melankolian sinivalkoista sydäntä”, Valo vuodattaa.

Ville Valo & Agents -yhtyeen ensimmäinen live-esiintyminen tapahtuu Emma Gaalassa Hartwall Arenalla 2.2.2019.

Keikkalippujen ennakkomyynti alkaa maanantaina 3.12. klo 12.

Liittyvät

Viivi Rättyän esikoisalbumi julkaistaan 11.9. – levynjulkaisukeikka Semifinaalissa jo 8.9.

Uusi kiinnostava laulaja-lauluntekijä Viivi Rättyä julkaisee omaa nimeään kantavan esikoisalbumin perjantaina 11. syyskuuta. Levyä juhlistetaan jo tiistaina 8.syyskuuta Helsingin Semifinaalissa järjestettävällä levynjulkaisukeikalla, jonka lipunmyynti alkaa tänään. Nelivuotiaana laulutunnit aloittanut Viivi Rättyä on soittanut ja laulanut koko ikänsä. Aluksi freelance-muusikkona toimineen

The 69 Eyesiltä neljän biisin I Survive EP 

Uusia singlejä alkuvuodesta julkaissut The 69 Eyes julkaisee uuden I Survive EP:n perjantaina 5. kesäkuuta. Esimakua EP:ltä ovat tarjonneet tammikuussa ilmestynyt nimibiisi I Survive sekä maaliskuun lopussa julkaistu Thin Lizzy -cover Cold Sweat. Yhtyeen lisäksi EP:tä on ollut tekemässä nimekäs

Jyrki 69 ja Pekko Käppi kirkkokiertueelle!

The 69 Eyes -yhtyeen keulahahmona tunnettu Jyrki 69 ja jouhikkotaiteilija Pekko Käppi ovat levyttäneet albumillisen virsiä ja lähtevät sen tiimoilta lokakuussa kirkkokiertueelle ympäri Suomen. Wirsiä-kirkkokonserttikiertue käynnistyy Hyvinkäältä sunnuntaina 4. lokakuuta ja päättyy Tampereelle 17. marraskuuta. Konserttien liput tulevat myyntiin keskiviikkona